Už ste si našli tento rok na tele prisatého kliešťa ?

Sezóna kliešťov je už tu a čochvíľa príde sezóna komárov a iného hmyzu.

„Malé uštipnutie, veľká hrozba“,  motto Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

 

Bodavo-cicavý hmyz ( komáre, kliešte, ploštice, mušky... ) znepríjemňujú prácu, lov, rybačku alebo akýkoľvek iný pobyt v prírode či už doma, alebo v zahraničí.

Čo je dôležité, tento nepríjemný hmyz môže byť prenášačom  infekčných ochorení.

V našom klimatickom pásme sú predovšetkým nebezpečné kliešte. Tie môžu prenášať vírus, ktorý spôsobuje klieštovú encefalitídu ale aj baktériu, ktorá spôsobuje lymskú boreliózu.

V tropických oblastiach sa musíme chrániť predovšetkým pred uštipnutím komárom. Komáre sú v týchto rizikových oblastiach najčastejšie prenášačmi malárie, japonskej encefalitídy, choroby chikungunya, horúčky dengue, žltej zimnice či vírusu Zika.

Aké sú možnosti prevencie pred nákazami, ktoré prenáša bodavo -  cicavý hmyz?

Najúčinejšou prevenciou je očkovanie.

V súčasnej dobe sú dostupné očkovacie vakcíny proti kliešťovej encefalitíde, žltej zimnici a japonskej encefalitíde.

Dôležitou súčasťou prevencie je používanie telových repelentov, repelentov na textil, používanie vhodného ochranného odevu a vyhýbanie sa pohybu v oblastiach, kde je  bodavo-cicavý hmyz premnožený.

V prípade telových repelentov sa  musíme správne rozhodnúť, ktorý si vyberieme.

Najdôležitejšie parametre repelentov :

  • silný a spoľahlivý odpudzujúci účinok proti bodavo-cicavému hmyzu
  • bezpečnosť pre ľudský organizmus

V repelentoch sa ako ochrana proti hmyzu používa niekoľko látok.

Najsilnejší repelentný účinok  majú prípravky s obsahom účinnej látky  Ikaridín/Pikaridin  alebo DEET ( N,N-dietyl-meta-toluamid ). Dôležité je aj množstvo účinnej látky v repelente.

Ako účinné látky sa tiež používajú zlúčeniny na prírodnej báze, napríklad citronela (olej získaný z listov a stoniek citrónovej trávy) alebo citriodiol.

V schopnosti odpudzovať hmyz hrá dôležitú úlohu práve účinnosť zmieňovaných látok.

 

Pri používaní repelentov je dôležitá maximálna bezpečnosť pre ľudský organizmus.

Tehotné, dojčiace ženy, malé deti a napríklad alergici majú výber repelentu obmedzený istými pravidlami.

Pre deti do 12 rokov platia maximálne koncentrácie repelentových látok (u DEET je to napríklad 10 percent), pre mladšie deti platí aj obmedzený počet aplikácií na deň. Je potrebné sa vyhýbať dlhodobému používaniu a intenzívnej spotrebe prípravkov s obsahom DEET - nakoľko môže spôsobiť neurologické komplikácie. Repelenty s obsahom DEET sa odporúčajú z pokožky zmyť s vodou a mydlom. Tieto prípravky zanechávajú na oblečení škvrny, poškodzujú niektoré plasty (ako napr. okuliare, fotografické zariadenia), lakované povrchy a vrchné vrstvy funkčného oblečenia! Pri vyšších koncentráciách aplikovaných na pokožku sa môžu objaviť alergické reakcie.

Ikaridín / Pikaridin je účinná, veľmi bezpečná látka používaná na odpudzovanie hmyzu. Vo výrobkoch sa nachádza v koncentráciách do 20%. Najväčšou výhodou Ikaridínu je okrem účinnosti aj bezpečnostný profil, ktorý umožňuje používanie u gravidných žien a u detí vo veku od 2 rokov. Jedným z prípravkov s účinnou látkou Ikaridín na Slovenskom trhu je repelent Moskito GUARD, ktorý poskytuje dlhodobú ochranu pred bodavo-cicavým hmyzom (až 8 hodín), neobsahuje DEET a alkohol, a teda je bezpečný aj pre deti od 2 rokov a tehotné ženy. Na rozdiel od iných repelentov má veľmi príjemnú vôňu, hydratuje a vyživuje pokožku, je vodeodolný a vďaka obsahu 75 ml je povolený aj na palube lietadla. Je odporúčaný dokonca Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Keďže počet ochorení na klieštovú encefalitídu a lymskú boreliózu na Slovensku každoročne narastá, dbajme na prevenciu! Nezabúdajme, že aj malé uštipnutie znamená pre človeka veľkú hrozbu!

Kúpiť Moskito GUARD