Vedci konštatujú, že ľudia, ktorí užívajú výživové doplnky s vitamínom D, nemajú vedomosť, že bez horčíka je vitamín D prakticky neúčinný.

Horčík (magnézium) je štvrtý najpočetnejší minerál v tele hneď po vápniku, draslíku a sodíku, uvádza Live Science. Práve magnézium aktivuje stovky enzýmov, ktoré sa podieľajú na dôležitých biologických reakciách, vrátane enzýmov, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri metabolizme vitamínu D.

Mnohí ľudia však neprijímajú dostatok horčíka. Z najnovších vedeckých výskumov vyplýva, že odporúčané denné množstvo horčíka je 400-420 miligramov u mužov a 310-320 mg u žien. Predchádzajúce výskumy v tejto oblasti naznačili, že konzumácia horčíka môže znížiť riziko nedostatku vitamínu D.

V štúdii z roku 2013 sa uvádza, že u ľudí, ktorí konzumovali pomerne vysoké množstvá horčíka, sa výskyt nízkej hladiny vitamínu D objavoval veľmi zriedka. Naopak ľudia, ktorí nekonzumovali horčík v primeranom množstve trpeli práve na nedostatok vitamínu D. 

Mandle aj kukurica

Niektoré z výskumy tiež poukázali na skutočnosť, že ľudia s vyšším príjmom horčíka majú vyššiu kostnú minerálnu hustotu a nižšie riziko osteoporózy v porovnaní s ľuďmi s nižším príjmom horčíka. 

Potraviny s vysokým obsahom horčíka sú napríklad mandle, banány, fazuľa, brokolica, hnedá ryžu, kešu oriešky, vaječný žĺtok, rybí olej, ľanové semienko, zelenina, mlieko, huby, ovsené vločky, tekvicové semienka, sójové bôby, kukurica, tofu.

Je dôležité poznamenať, že ak ľudia užívajú doplnky horčíka, nemajú konzumovať viac ako odporúčané množstvo, čo je pre dospelých 350 miligramov denne. Príliš veľa horčíka z potravinových doplnkov môže spôsobiť hnačku, nevoľnosť a kŕče v bruchu a extrémne vysoký príjem horčíka môže viesť až k nepravidelnej srdcovej činnosti či dokonca k zástave srdca.

Článok prevzatý a upravený z: https://www.aktuality.sk/clanok/569040/uzivate-vitamin-d-bez-horcika-je-takmer-neucinny/